News

Spotkanie inauguracyjne Ślub w Oranżerii

Spotkanie inauguracyjne Ślub w Oranżerii

 

 

W niedzielę 29 maja w Oranżerii Kultury odbyło się spotkanie inaugurujące działania projektu „Ślub w Oranżerii”. Projekt nawiązuje do czasów, kiedy związki małżeńskie zawierano w Urzędzie Stanu Cywilnego mieszczącego się wówczas w Oranżerii, potocznie nazywanej Pałacykiem Krasickiego.

Działania projektu przeniosą nas w historię miasta drugiej połowy ubiegłego stulecia. Celem jest pokazanie, jak zmienili się mieszkańcy Lidzbarka na przestrzeni kilku dziesięcioleci i jak zmieniała się obyczajowość związana z samym ślubem i aktem zawarcia związku małżeńskiego, a tym samym przedstawienie nieco bliżej historii Polski lat 70-tych i 80-tych, jak i samego budynku Oranżerii.

Projekt jest współfinansowany ze środków programu mikrodotacji „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie” dofinansowanego przez MPiPS w ramach FIO.

Pary, które już się zgłosiły do projektu wezmą udział w sesjach zdjęciowych, a zebrane fotografie, dokumenty, przedmioty i wspomnienia związane z ich dniem ślubu staną się częścią wystawy. Zostanie ona zaprezentowana już we wrześniu w Oranżerii Kultury.

Do końca czerwca gromadzimy archiwalne fotografie ślubne wykonane w Oranżerii.